Thursday, February 5, 2009

australian days






P2ev p2rast eelmist blogi k2isin bush-partyl. T2psemalt 6eldes doof bush-partyl. Doof siis nagu trancemuusika duff duff duff ja bush nagu keset metsikut Austraalia loodust. Ei ole ma kunagi tranceif2nn olnud ega hakka ka, aga kutse sellisele yritusele oli lihtsalt liiga ahvatlev. Sellised peod pole siin avalikud, vaid juhtn66rid sinnaminekuks levivad ainult inimeselt inimesele, instruktsioonid kohalej6udmiseks antakse kilomeetripostide kaudu. Psyhhedeeliline tr2na, v2rvilised inimesed, kahjuks ka palju narkot, ringilendav tantsimisest tekkinud tolm, mis m6nusalt ninas66rmeid ummistas... kogemus omaette. Rohkem ei l2heks :)

26. jaanuaril oli Australia Day ehk siinne iseseisvusp2ev. K2isin Swani j6e 22res, kuhu oli pysti pandud suur hulk erinevaid atraktsioone, igasuguseid putkasid ja toimus Perthi aasta suurim ilutulestik. Rakette lasti nii j6elt kui pilvel6hkujate katustelt, taustaks spetsiaalne muusika, mida sai ka raadiost kuulata. Linn oli rahvast t2is nagu murdu, v2ga paljud kandsid austraalia-teemalist riietust, veelgi rohkem inimesi oli lihtsalt Austraalia lippe enda ymber m2hkinud, kes siis p2he sidunud, kes kanni vahele toppinud. S6ber, kellega mina seal k2isin (8 aastat Austraalia armees aega teeninud) oli ypris solvunud selle peale :)

Palju oli muidugi ka kaklusi, sest rahvas oli end ikka varakult t2is trimbanud ja ega siinne kuumus ajude k2rsatamiseks palju aega ei vaja. Ysna palju oli kohale tulnud ka aborigeene, eks p6hikaklused nendega toimusidki. Huvitav oli, et p6hilavale oli lisaks Austraalia lipule pysti t6mmatud ka aborigeeni lipp, samuti Neljap2evasaarte oma, mis asuvad kuskil Kirde-Austraalias. Keegi ei suutnud kyll mulle lahti seletada, kuidas ja miks aborigeenidel oma lipp on, sest nad on asustatud ysna yhtlaselt yle terve Austraalia ning neil pole oma eraldi regiooni.

Ausalt 6eldes on v2ga suur osa austraallastest, keda olen siin kohanud, ikka p2ris rassistlikud. Aborigeeninalju kuuleb palju. Samuti jutte sellest, et neil on omaette kommuunid, kus keegi t66l ei k2i, sest nad saavad ju abiraha, ainult juuakse ja nuusutatakse liimi. V6i k2ivad v2ikesed abolapsed ringi, n2gu h6bedane kroomiv2rvi nuusutamisest. Kooli keegi ei j6ua, vanaks keegi ei ela, yldse olevat austraallaste jutu j2rgi miski 90% v2hemalt neist t66tud, sest nad ju ei PEA t66d tegema! No ma ei tea, vahel k6lab see mulle pigem kadedusenoolena austraallaste suust.

K2isin ka L22ne-Austraalia kunstigaleriis, kus oli palju aborigeenikunsti, v2ga hea elamuse sain sealt. Suurima mulje j2ttis `half-cast` (pooleldi abo, pooleldi `valge`) Gordon Bennett, kelle identiteedikriis (kas sihilikult v6i mitte) tekitas maalidel teravaid emotsioone, kuna oli kujutatud ysna v6ikalt, kuidas `valged` siia tulid ja mida nad kohalikele tegid. N2iteks eelmisel sajandil aset leidnud stolen generation - aborigeenilapsed v6eti nende vanematelt 2ra ja pandi kristlikesse koolidesse, kust pyyti neid rohkem yhiskonda sulandada. L6pp-eesm2rgiks oli aborigeenivere kaotamine ja valgestumine. Ametlikult hakati aborigeene inimesteks (people) nimetama alles 1976. aastal! Mil nad siis ka valimis6iguse said.

Lahendust keegi probleemile ei n2e. Kevin Ruddi, siinse peaministri m6ne aasta tagune ametlik vabandus aborigeenide ees nende kohtlemise p2rast on tegelikkuses algatanud suure hulga kohtuprotsesse aborigeenide endi poolt, kuna Rudd ytles, et austraallased k2itusid nendega valesti - m6ned on sellest kinni v6tnud ja n6uavad kompensatsiooni nendele v6i nende suguv6sale tehtu eest. Mis pidavat valitsusest l2hiajal miljoneid v2lja imema.

Pyhap2eval k2isin yritusel nimega Big Day Out - Austraalia suurim muusikafestival, mis leiab eri p2evadel aset yle terve Austraalia. Olin sellest palju h2id jutte ja kiidus6nu kuulnud. Pilet maksis 140 dollarit, kestis hommikust 6htul 11ni.

Totaalne pettumus. Yritus oli v2lja myydud, mis t2hendas meeeeletut ylerahvastatust. Festivali ala oli v2iksem kui Tallinna lauluv2ljak. Igal pool tohutud j2rjekorrad. Alkoholi tarbimine oli lubatud ainult pisikestes aedikutes, kus pidi k6igepealt ostma KUPONGI ja siis sellega seisma J2RGMISES j2rjekorras, et oma jooki v2lja lunastada. No ei viitsinud t6esti jamada sellega, et nagu kuskil loomaaia puuris teiste lollakatega r2medat moodi higistada (otse loomulikult oli tegu seniajani k6ige kuumema p2evaga siin, kuna 6hk oli ka 22rmiselt niiske). Mis l6ppkokkuv6ttes on ju positiivne, sest v2hem inimesi purjus ja v2hem jamasid. Silgukarbitunne oli kahjuks ka mujal, mis tuju ysna alla viis.

Aga see-eest n2gin 2ra Pendulumi, Arctic Monkeys`e, Neil Youngi ja Prodigy. Lisaks veel kymneid ja kymneid muid bande, enamus USAst, aga ka Austraaliast ja Uus-Meremaalt.

Eile k2isin Bunburys, siit paaritunnise s6idu kaugusel l6unasse. 66bisin rannas, hommikune ujumine ja vops delfiine vaatama. Yks delfiin ujus t2iesti randa v2lja, s6elus meie ees edasi-tagasi. V2gev elamus oli.

Seej2rel k2isin Pinguin Islandil, pisike asustamata saar tuntud - tatatatrataaa - pingviinide poolest. Leidsime ka yhe, kykitas yhe kaljunuki all tardunult. Pisike, aga v2ga nunnu. Erilise yllatuse osaliseks sain siis, kui kohtusime meril6viga. Suur, pekine meril6virull!!! Laiskles vees, siis loivas koopasse. Sain oma 3 meetri kaugusele temast hiilida, kaugemale minna ei maldanud, sest nad pidavat vahel v2ga kurjaks ka saama (nagu mu s6ber ytles, et ega neid ilmaasjata seaLIONiteks ei kutsuta, et jana, 2ra lollita, l66b sulle kihvad sisse ja s66b su 2ra :))
N2gin ka hirrrrmus suuri sisalikke ja pelikane.

Muide, l2ksime sinna saarele jalgsi! Mingisugune liivavall oli, kust sai umbes nii v66ni vees k6ndida saareni v2lja, umbes kilomeeter oli vast. Sinna minnes oli m66n, niiet polnud hullu midagi, aga tagasitulles kiskus nati ekstreemseks 2ra, sest oli t6us ja vesi oli ikka k6vasti k6rgem.. lisaks veel v2ga tugev hoovus. Muidugi k2is sinna praam ka, aga no missugune backpacker paneks 12 dollarit mingi aluse peale hakkama, kui kaks jalga all ja seiklus ees :) Inimesed praamilt tegid meist, lollakatest, pilti ka ja uurisid meie k2est kaldale j6udes, et kuidas me julgesime. M66na ajal l2ks muud rahvast ka saarele niimoodi, aga me ei jaganud v2lja, kui suurelt t6us hiljem asjaolusid m6jutas... v6i noh, tegelikult mu s6ber tahtis poole peal tagasi saarele minna, sest ytles, et tundub ohtlik, aga ma ju ei saaaaanud.

Yksp2ev tariti mind j2lle Austraalia perekonna juurde grillile. Lammas ja maguskartulid. Rahvas sai kreebensi, kui kuulis meie jaoks nii tavalisest marineeritud k6rvitsast ja marineeritud tomatitest, minu suurtest lemmikutest. Tahtsid, et ma neile retsepti kuskilt saadaksin, hee.

Praegu on mu p6hit66 j2tkuvalt ranna22rse restorani kioskis. Ikka kohv ja friikartulid. Kusjuures, austraallased s66vad friikartuleid 22dika ja/v6i magusa chillikastme ja hapukoorega :/

Vot sellised lood siis. Piltidega on, nagu n2ha, lood kah sellised nagu nad on... kunagi v6tan end kokku, auuuuuus6na.

No comments: